dziewczyna maluje obraz nad kanałem

Sposoby zarabiania pieniędzy przez artystów – część II

Coraz więcej artystów stara się obecnie znajdować i wykorzystywać różne metody pozyskiwania źródeł dochodów, opartych na swojej pracy artystycznej. W tym wpisie przedstawiam niektóre z tych mniej oczywistych i klasycznych.

Oto kolejne propozycje sposobów na zarabianie pieniędzy przez artystów:

8. Sprzedaż zdjęć i grafik poprzez banki zdjęć

W ten sposób najlepiej można sprzedawać swoje zdjęcia, czy grafikę wektorową. Jest to bardzo dobry sposób na uzyskiwanie pasywnych dochodów przez fotografów i grafików. Raz zrobione i poprawione zdjęcia, czy grafikę ładujemy do wybranego przez nas banku zdjęć (microstocks) i po ich zaakceptowaniu możemy rozpocząć sprzedaż elektronicznych kopii za pośrednictwem tych agencji mikro stockowych. Naszym zarobkiem jest ustalony procent od ceny sprzedanych egzemplarzy. Jest to już wtedy klasyczny pasywny dochód.

9. Sprzedaż usług poprzez takie strony, jak Fiverr

Jest to szczególnie polecana metoda dla artystów takich jak graficy, tłumacze, ghostwriterzy, którzy preferują pracę jako freelancerzy. Jedną z najbardziej popularnych platform dla nich jest Fiverr. Jest to izraelski internetowy rynek usług niezależnych. Firma zapewnia platformę dla freelancerów do oferowania swoich usług klientom na całym świecie. Na platformach takich jak Fiverr dostawcy nie sprzedają produktów do wysyłki, ale ich usługi, takie jak projektowanie logo czy okładki strony, edycja wideo, programowanie stron internetowych, tłumaczenia  i wiele innych. Jeśli jesteś grafikiem, to możesz dostać np. zlecenie na stworzenie logo. 

10. Prowadzenie bloga

Prowadząc regularnie bloga na temat sztuki, z czasem stajemy się dość rozpoznawalni i jesteśmy w stanie zgromadzić dość sporą rzeszę odwiedzających. Wielu z nich stają się stałymi bywalcami naszego bloga. Jest to grupa, której można zaoferować jakieś kursy online, ebooki, książki drukowane, czy np. nasze obrazy lub grafikę w fizycznej postaci, bądź w formie elektronicznej kopii. Mogą to być zarówno nasze produkty, jak i obce. W tym wypadku naszym zarobkiem jest ustalony procent od ich sprzedaży. Prowadząc poczytnego bloga można również zarabiać na różnego rodzaju reklamach, czy sponsorowanych wpisach. Przy okazji np. postu na temat technik malarskich można zareklamować odpłatnie pędzle, farby, czy papier danej firmy. Ważne abyśmy byli sami przekonani co do jakości wyrobów tej firmy. Może to być np. biznesowy układ z jakimś sklepem internetowym, sprzedającym akcesoria dla artystów, czy z ich producentem lub generalnym dystrybutorem.

11. Prowadzenie kanału na YouTube

Jest to dość podobna metoda do poprzedniej. Zarabiamy głównie na reklamach, wyświetlanych w trakcie trwania naszych filmów. Możemy również zareklamować nasze pozostałe kanały dystrybucji, książki, tutoriale, czy tak jak na blogu np. konkretne wyroby danej firmy, np. pędzle, czy farby, podobrazia przy video prezentującym proces malowania przez nas obrazu. Prowadzenie kanału na YouTube, czy bloga nie jest w pełni sposobem na pasywny dochód, ponieważ naszą pracę musimy wykonywać w miarę regularnie, poprzez dodawanie wpisów na blogu, czy filmów na YouTube. Jeśli zgromadzimy ich dostatecznie dużo i zdobędą znaczną oglądalność, to wtedy możemy liczyć na w miarę stałe pasywne dochody. Przynajmniej przez jakiś czas.

12. Sponsoring

Wielu artystów ma umowy sponsorskie z firmami. Mogą to być firmy oferujące materiały dla artystów, oprogramowanie do edycji zdjęć lub filmów, aparaty fotograficzne itd. Ważne, ja to już wcześniej zostało podkreślone, abyśmy byli przekonani co do odpowiedniej jakości tych produktów, które sami używamy, bądź chcielibyśmy z nich korzystać. Współpraca może przybrać formę sponsorowanego postu lub filmu video, np. będącego recenzją danego produktu.

13. Prowadzenie własnych kursów na platformach takich, jak Skillshare

Skillshare to internetowa społeczność edukacyjna dla osób, które chcą się uczyć na filmach edukacyjnych. Kursy, które nie są akredytowane, są dostępne w ramach subskrypcji. Większość kursów skupia się na interakcji, a nie na wykładach, a głównym celem jest nauka poprzez ukończenie projektu. Jest to platforma z tysiącami zajęć dla kreatywnych i ciekawskich osób na takie tematy, jak ilustracja, projektowanie, fotografia, wideo, freelancer i nie tylko. 

Jest wiele platform edukacyjnych podobnych do Skillshare. Jedną z nich jest Udemy. Zarówno na Skillshare, jak i na Udemy są tysiące kursów edukacyjnych online. Udemy oferuje różnorodne kursy na każdy możliwy temat, podczas gdy Skillshare bardziej skupia się na kursach kreatywnych. Platformy takie jak Udemy i Skillshare oferują tańszą alternatywę w stosunku do tradycyjnej edukacji.

Każdy może się zarejestrować i zacząć tworzyć własne kursy online. Poszczególni eksperci w swojej dziedzinie wnoszą swoje doświadczenia na każdą platformę, aby oferować lekcje innym. Większość nauczycieli zarówno na Udemy, jak i Skillshare nie posiada tytułów naukowych. Mają jednak cenne życiowe doświadczenie, dotyczące zagadnień, które uczą. 

Jest to dobry sposób na zarabianie pieniędzy, gdy ciągle jesteś na początkowym etapie budowania swojego własnego audytorium.

Jak widzisz jest dużo więcej sposobów na zarabianie pieniędzy będąc artystą, niż jedynie sprzedawać swoje oryginalne prace. Tu skupiłem się na tych najbardziej oczywistych, ale są też inne, jak również kombinacje i połączenia różnych z nich.

Wszystko czego potrzebujesz, aby zbudować dochody będąc artystą, w tym dochody pasywne, to pasja,  kreatywność i dyscyplina. Nie zaszkodzi też mieć trochę szczęścia i odrobinę talentu 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.