Dzieła sztuki jako źródła pasywnych dochodów – część II

Poniżej przedstawiam ciąg dalszy zasad przydatnych przy inwestowaniu w dzieła sztuki, stanowiącym atrakcyjne i rozwijające intelektualnie źródło pasywnych dochodów.

  • oglądaj aukcje, w tym w Internecie aby wiedzieć, jakimi obrazami i jakimi artystami interesują się aktualnie kolekcjonerzy, marszandzi; 

Warto na bieżąco śledzić aukcje oraz sprzedaże w największych domach aukcyjnych i galeriach, a także brać w nich udział nawet wtedy, gdy nie planujemy nic kupić. W tym również w charytatywnych. Jest to bardzo dobry sposób na zorientowanie się w sytuacji na rynku sztuki. Możemy się zorientować na jakich artystów i na jaką sztukę jest obecnie największy popyt. Mamy możliwość sprawdzenia jak kształtują się obecnie ceny prac danych artystów, w stosunku do minionych lat. Należy pamiętać, że w cenie aukcyjnej dzieła sztuki zawarte są również dodatkowe opłaty, jakie nabywca ponosi w związku z udziałem w licytacji i kupnem danej pracy.

  • choć na wernisaże, spotkania autorskie, pokazy dyplomowe młodych artystów,

Wiedzę o młodych artystach najlepiej zdobywać na pokazach dyplomowych, corocznie organizowanych na akademiach sztuki. Pojawiają się na nich nie tylko prywatni kolekcjonerzy sztuki, ale przychodzą także przedstawiciele galerii oraz osoby odpowiedzialne za budowanie kolekcji sztuki współczesnej w dużych instytucjach. Tak, jak na innych rynkach, tak i na rynku sztuki Im mniej znany artysta, tym mniejsza pewność, że jego prace zyskają z czasem na wartości. Niekiedy jest to kwestia przypadku. Innym razem będzie to efekt dobrego marketingu.

Pokazy dyplomowe są również bardzo dobrą okazją do poznania artystów oraz ludzi zawodowo lub prywatnie interesujących się sztuką.

  • wybierz medium, styl i swoją grupę artystów;

Mogą to być akwarele, obrazy olejne, czy akrylowe lub grafika, bądź fotografia. A może zainteresuje Cię rzeźba, która ponadto też może być ciekawą dekoracją twojego mieszkania, czy firmy. Warto, przynajmniej na początku, zdecydować się na konkretny styl i medium. Skupmy się początkowo na tym, co nam się podoba. Z czasem, w miarę zdobywania wiedzy o rynku sztuki, możemy wzbogacać naszą kolekcję o nowe dzieła, które w naszej ocenie będą zyskiwać na wartości.

  • kupuj rozważnie, zwłaszcza płacąc istotną dla Ciebie cenę za dane dzieło sztuki

Jeśli nabywamy jakąś sztukę za niewielką kwotę, to w rzeczywistości również niewiele ryzykujemy. Należy być szczególnie ostrożnym i rozważnym przy zakupach za wyższe kwoty. Zwłaszcza, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia na rynku sztuki i nie korzystamy z fachowej pomocy specjalistów. Pojawia się niekiedy moda na jakiegoś artystę, która mocno i dość gwałtownie winduje ceny za jego prace. Trzeba przeanalizować i rozważyć, czy nie jest to tylko chwilowa i przemijająca moda, po której ceny prac danego artysty mocno spadną.

  • na początek przy dysponowaniu niewielkimi funduszami, dobrym wyborem jest grafika, rysunek, szkice, fotografia;

Sztukę tego typu, nawet znanych artystów, można często kupić w przystępnych cenach. Zacznij najpierw od kolekcjonowania tego, co jest najłatwiej cenowo dostępne, a więc grafik i fotografii. Po zdobyciu wiedzy i doświadczenia możesz zainteresować się malarstwem i rzeźbą. 

  • uważaj na falsyfikaty i kradzione dzieła sztuki

Staraj się nabywać oryginalne (autentyczne) dzieła sztuki, podpisane przez ich twórców. Przed zakupem droższej pracy sprawdzaj w odpowiednich rejestrach, czy nie została skradziona i korzystaj z pomocy eksperta, który pomoże w prawidłowej wycenie dzieła. Sprawdzaj pochodzenie danej pracy (proweniencję). Przy zakupie postaraj się również, o ile to możliwe, uzyskać certyfikat potwierdzający autentyczność danej pracy. Warto również wziąć od sprzedawcy dowód zakupu dzieła (rachunek, umowę), zawierający datę oraz zapłaconą kwotę. Należy też zbierać i przechowywać wszelkie inne dokumenty dotyczące naszego dzieła sztuki, w tym potwierdzenia udziałów w wystawach, prezentacji w muzeach. Wpłynie to pozytywnie na cenę, gdy zechcemy je sprzedać w przyszłości. 

  • dywersyfikuj gromadzoną kolekcję dzieł sztuki

W ten sposób ograniczysz ryzyko poniesienia straty i zwiększasz szanse na zyski z tego rodzaju inwestycji. Na początku do portfela najlepiej wybierać kilka tańszych prac różnych autorów, o odmiennych stylach i z różnych okresów w sztuce w miejsce jednego dzieła o wysokiej cenie. Zwiększy to płynność naszego portfela, ponieważ łatwiej będzie nam sprzedać kilka prac w niższych cenach, niż jedną w dużo wyższej cenie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.