Jak zacząć przygodę z fotografią stockową jako jednym ze sposobów na pasywne dochody – banki zdjęć część II

WYPOSAŻENIE

Przede wszystkim musimy posiadać aparat fotograficzny. Im wyższej klasy tym lepiej. Najlepiej aby była to lustrzanka, a generalnie pełna klatka. Nie jest to jednak niezbędny warunek, tym bardziej że stale następuje postęp w jakości popularnych aparatów, tzw. bezlusterkowców. Obecnie już nawet aparaty w smartfonach z wyższej pułki prezentują przyzwoity poziom i można nimi zrobić bardzo dobre jakościowo zdjęcia, zwłaszcza w dobrych warunkach oświetleniowych. Ponadto ceny lustrzanek cyfrowych na tyle już spadły, że są one już dostępne dla większości nieprofesjonalistów. Należy jedynie w miarę możliwości starać się wybierać aparaty umożliwiające zapisywanie zdjęć w bezstratnym formacie RAW.

Ważne są również dobre obiektywy, albo przynajmniej jeden obiektyw. Wszystko zależy od fotografowanych tematów. Niezbędne są też karty pamięci i to najlepiej kilka. Przyda się także statyw, oświetlenie, namiot bezcieniowy do zdjęć obiektów, filtry do obiektywów. Niezbędny jest oczywiście komputer oraz oprogramowanie do obróbki zdjęć i nie muszą to być od razu płatne programy.

Banki zdjęć wymagają aby zdjęcia były dobrej jakości. Najlepiej jest robić je w formacie RAW, ponieważ zdjęcia w takim formacie możemy poprawiać bez straty na ich pierwotnej jakości. Nie powinniśmy także przesadzać ze zbyt wysoką czułością ISO. Jest to parametr, który określa wrażliwość sensora na światło. W większości amatorskich aparatów czułość zaczyna się od ISO 100 lub 200, a kończy na ISO 25600. Przy niskich czułościach obraz będzie gładki. Im wyższa czułość tym matryca będzie mocniej reagować na światło. Podwyższenie czułości skutkuje jednak pojawieniem się szumów na zdjęciach i pogarszaniem ich jakości. Spadnie szczegółowość, dynamika, nasycenie i kontrast. Zdjęcia na wysokim ISO zazwyczaj robimy w nocy i w warunkach słabego oświetlenia. Czasem jednak zaszumienie może wprowadzić klimat do naszych fotografii.

TEMATY ZDJĘĆ

Już na początku musisz pomyśleć o tym, co będziesz fotografował? Powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Co ciebie szczególnie interesuje?
  • Co lubisz robić?
  • Czy zdjęcia tematów, które Cię interesują będą się dobrze sprzedawać?
  • Czy posiadasz, albo stać cię na sprzęt konieczny do wykonywania zdjęć z danej tematyki?
  • Jakie koszty będziesz musiał ponosić wykonując dany rodzaj fotografii?

Nie każdy lubi i potrafi pracować z ludźmi, nie każdy też ma wystarczająco dużo cierpliwości aby fotografować dziką przyrodę. Każdy musi dopasować temat zdjęć do swoich zainteresowań i w nim się wyspecjalizować. Musimy jednak brać też pod uwagę, jaka tematyka zdjęć najlepiej się sprzedaje i uwzględnić to w naszym wyborze fotografowanych tematów. Możemy też skupić się na wymyślaniu i fotografowaniu efektownych układów (scenek) z różnych elementów, takich jak np. zabawki, klocki, pieniądze, które mogą być atrakcyjną wizualizacją postów na konkretne tematy. Przykładowo poniższe zdjęcie może być dobrą ilustracją postu na temat finansowania budowy domu.

zdjęcie domku i monet
Zdjęcie: anncapictures / Pixabay

EDYCJA ZDJĘĆ

Najlepiej już w momencie robienia zdjęcia starajmy się, aby wyszło jak najlepszej jakości, byśmy nie musieli później tracić zbyt dużo czasu na ich poprawę. Jednak w zasadzie każde zrobione zdjęcie będziemy musieli później edytować i korygować. Trzeba usunąć wszelkie niedoskonałości zdjęcia, w tym zanieczyszczenia matrycy i niepotrzebne elementy. Zdjęcia powinny być ostre, z odpowiednim nasyceniem kolorów. Musimy także usunąć wszystkie znaki firmowe.

Potrzebujemy więc programu do edycji zdjęć. Nie musimy od razu sięgać po płatnego Photoshopa, żeby nasze zdjęcia wyglądały atrakcyjnie. Jest sporo darmowych programów do obróbki zdjęć, które mogą go zastąpić. Wiele z nich to naprawdę zaawansowane narzędzia. Jednym z najlepszych i najbardziej popularnych darmowych programów do obróbki zdjęć jest Gimp.

SŁOWA KLUCZOWE (KEYWORDS)

Niezmiernie ważne jest dodanie do zdjęcia odpowiedniego opisu i właściwych słów kluczowych. Dobrze dobrane słowa kluczowe ułatwią potencjalnym klientom odnalezienie naszych zdjęć spośród tysięcy innych o podobnej tematyce. W odpowiednim doborze słów kluczowych może nam pomóc podpatrzenie, jakich słów używają inni.

WYPŁATA PIENIĘDZY

W większości przypadków możemy wypłacić pieniądze poprzez: PayPal, MoneyBookers.

PayPal jest znacznie popularniejszy. Z kolei w MoneyBookers mamy trochę niższe opłaty.

REJESTRACJA

Na początku musimy się zdecydować czy sprzedawać zdjęcia w wielu agencjach, czy też na zasadzie wyłączności tylko w jednej agencji. Sprzedając na zasadzie wyłączności jedynie w jednej agencji stockowej, możemy liczyć na większe jednostkowe zarobki. Generalnie jednak to sprzedawać w wielu agencjach umożliwia osiągnięcie większych zysków. Możemy chociażby w ten sposób dotrzeć do większego grona potencjalnych odbiorców.

Rejestracja w większości agencji stockowych wygląda podobnie. Po podaniu swoich danych osobowych wysyłamy nasze pierwsze zdjęcia (zwykle jest to od 3 do 10) w celu weryfikacji naszych umiejętności. Musimy szczególnie solidnie przyłożyć się do wyboru pierwszych zdjęć, od których zależy powodzenie naszej rejestracji. Powinny być wysokiej jakości technicznej, ostre, niezaszumione, bez znaków firmowych. Po udanej weryfikacji możemy już zacząć wysyłać zdjęcia do konkretnych agencji. Jeżeli z jakiś powodów nasze pierwsze rejestracyjne zdjęcia zostaną odrzucone, to dopiero po odczekaniu pewnego czasu (nawet miesiąca) będziemy dopiero mogli przesłać kolejny zestaw zdjęć do weryfikacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.