obrazy na sprzedaż

Sposoby zarabiania pieniędzy przez artystów – część I

W dzisiejszych czasach artyści nie są już ograniczeni do zarabiania pieniędzy jedynie poprzez sprzedaż swoich oryginalnych prac. Obecnie mają jeszcze dużo innych sposobów na generowanie zysków ze swojej artystycznej pasji. Wiele z nich może być dla nich ciekawym źródłem pasywnych dochodów, podczas gdy inne należałoby zakwalifikować do “aktywnych” dochodów, wymagających jednak ciągłego działania z ich strony aby utrzymać strumień dochodów.

W miarę możliwości należy dążyć do dywersyfikacji źródeł dochodów, w tym też tych z działalności artystycznej. Sprawdza się tu ta sama zasada, jak przy tradycyjnym inwestowaniu, według której “nie powinniśmy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”.

Oto niektóre ze sposobów na zarabianie pieniędzy przez artystów.

1. Sprzedaż oryginalnych dzieł

Jest to najbardziej oczywisty sposób, wykorzystywany przez artystów od zarania dziejów. Jest to przykład “aktywnych” dochodów, ponieważ aby mieć stałe dochody z takiego źródła, musimy ciągle tworzyć nowe dzieła. Daną pracę możemy jedynie raz sprzedać i mamy z niej wtedy jednorazowy dochód.

2. Sprzedaż kopii prac, wydrukowanych na papierze, płótnie

W ten sposób możemy uzyskiwać stałe, niewielkie dochody z jednego oryginalnego swojego dzieła. Mogą to być zarówno aktywne, jak i pasywne dochody. Możemy sami drukować sprzedawane kopie, bądź zlecać ich wydrukowanie, a następnie je sprzedawać np. poprzez swoją stronę internetową, czy korzystając z jakiegoś portalu aukcyjnego (np. Amazon, Allegro, eBay). Możemy też zarejestrować się na stronie internetowej firmy, która zajmuje się sprzedażą tego typu towarów, korzystając ze wzorów wgranych przez artystów. W takim przypadku otrzymujemy umówioną wcześniej część z ceny sprzedanego wydruku kopii naszej pracy. W tym przypadku możemy już mówić o pasywnym dochodzie.

3. Sprzedaż różnych przedmiotów z wizerunkiem naszej sztuki

Jest wiele rzeczy, które możemy sprzedawać z wizerunkiem naszej pracy artystycznej. Mogą to być np. koszulki t-shirt, kubki. W tym wypadku również możemy wszystko robić sami, albo zlecić robotę innym. Jeśli oprócz wykonania wizerunków naszej sztuki, zdecydujemy się na sprzedaż takich przedmiotów przez podmioty zewnętrzne w zamian za ustaloną prowizję, czy odpłatność, to w tym wypadku również zaczniemy osiągać pasywne dochody.  

4. Sprzedaż kursów i tutoriali

Może to być klasyczny i bardzo dobry sposób na osiąganie pasywnych dochodów. Raz ponosimy wysiłek stworzenia kursu bądź tutoriala, a następnie wielokrotnie sprzedajemy ten sam kurs wielu osobom. Nasza praca na stworzenie kursu jest generalnie taka sama. Nie zależy od ilości sprzedanych egzemplarzy kursu. Przy tej metodzie istotne jest pozyskanie jak największej ilości sympatyków, subskrybentów. Najlepiej poprzez prowadzenie własnego bloga. Bardzo pomocne w zwiększeniu sprzedaży jest uzyskanie statusu eksperta w temacie, którego dotyczy nasz kurs. Można to osiągnąć na różne sposoby, w tym jak wyżej prowadząc bloga, czy kanał na Youtube, czy też uczestniczyć aktywnie na tematycznych forach internetowych poprzez umieszczanie na nich wpisów pomocnych dla innych.

5. Sprzedaż ebooków i książek

Jest to podobna metoda jak poprzednia i też może być dobrym źródłem pasywnych dochodów. Trzeba raz wykonać pracę tworząc książkę z dziedziny sztuki, np. poradnik dla początkujących na temat jak zacząć malować akwarelami, farbami olejnymi lub akrylowymi, czy jak tworzyć udane rysunki. Następnie taką książkę możemy sprzedawać w formie fizycznej, czy jako ebook w nieskończonej liczbie egzemplarzy. I w tym przypadku również im więcej pracy zlecimy na zewnątrz kosztem zmniejszenia naszego zysku, tym bardziej pasywne będą nasze dochody.

6. Patreon

Patreon jest platformą, która pozwala artystom skupić się na swojej twórczości, dzięki dobrowolnym, comiesięcznym wpłatom płynącym od wspierających ich fanów (patronów). W zależności od wielkości tych wpłat, artysta może coś zaoferować od siebie w ramach podziękowania. Naszym rodzimym odpowiednikiem tego serwisu jest Patronite, skierowany do twórców, autorów i organizacji.  

Z tego typu serwisów korzystają zwłaszcza:

  • podcasterzy
  • autorzy filmów
  • muzycy
  • artyści wizualni
  • społeczności
  • pisarze i dziennikarze
  • autorzy gier
  • organizacje non-profit
  • autorzy wszelkiego rodzaju

7. Programy partnerskie (affiliate programs)

Wiele firm posiada programy partnerskie, w których możemy zarabiać prowizje od sprzedaży ich produktów, czy usług, zarekomendowanych przez nas. W tym wypadku przydaje się prowadzenie bloga, czy kanału na YouTube, gdzie możemy zostawić linki afiliacyjne np. do sklepów internetowych, czy platform sprzedażowych, takich jak Amazon, z przekierowaniem na konkretną ofertę przykładowo materiałów dla artystów, książek, czy kursów. Jeśli ktoś kupi dany towar, czy usługę, wykorzystując link afiliacyjny, dostaniemy niedużą prowizję. Kupujący nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.