Banki zdjęć (microstocks) – część I
Zarabianie na hobby – sprzedaż własnych zdjęć jako ciekawe źródło pasywnych dochodów.
Generalnie jesteśmy wzrokowcami. Naszą uwagę w większym stopniu przyciąga zdjęcie, grafika niż tekst. Podobnie jest w przypadku stron internetowych, które aby były chętnie odwiedzane, powinny również atrakcyjnie wyglądać pod względem wizualnym. Dlatego też zdjęcia winny być nieodzownym elementem każdej strony internetowej, reklamy czy generalnie kampanii reklamowej. Jednym z najlepszych źródeł niedrogich legalnych zdjęć i grafik są banki zdjęć.
Banki zdjęć, nazywane też z angielskiego stockami zajmują się pośrednictwem w sprzedaży zdjęć pomiędzy fotografami i potencjalnymi klientami, tj. projektantami, designerami, grafikami, blogerami. Nie jest istotne, czy fotograf zajmuje się robieniem zdjęć zawodowo, czy też jest to jego hobby. Najważniejsze są tu zdjęcia.
Zdjęcia powinny być dobrej jakości. Najlepiej jest robić je w formacie RAW, ponieważ zdjęcia w takim formacie możemy poprawiać bez straty na ich pierwotnej jakości. Mogą być również fotografie w innych formatach, w tym w chyba najpopularniejszym formacie jpg. Ważne jest, aby były zrobione w najlepszej jakości, na jaką pozwala nasz aparat. Winny być też dobrze opisane, w tym przy pomocy odpowiednich słów kluczowych. Istotne jest też właściwe przypisanie ich do odpowiedniej tematyki. Raz wstawione zdjęcie do banku zdjęć może być sprzedawane wielokrotnie.
Banki przyjmują zdjęcia w zasadzie w każdej kategorii. Nie muszą to być zdjęcia krajobrazu, ludzi, czy zwierząt. Mogą to być również nieskomplikowane fotografie, ilustrujące np. jakieś idee, czy symbole. Ważne aby – jak to już wyżej zostało wskazane – były dobrej jakości. Banki zdjęć posiadają często rankingi najlepiej sprzedających się zdjęć. Warto tam zaglądać, aby się zorientować, jaka tematyka zdjęć jest najbardziej poszukiwana. Niezmiennie bardzo dobrze sprzedają się zdjęcia ludzi (twarze, postacie i grupy ludzi) oraz zwierząt. Warto także zwracać uwagę na tak zwaną fotografię sezonową (święta, pory roku) i odpowiednio dopasowywać się do niej z odpowiednim wyprzedzeniem (co najmniej ok. 6 miesięcy).
Fotografie można umieścić jednocześnie w kilku bankach zdjęć. Jeśli ograniczymy się do tylko jednego banku i damy mu wyłączność na sprzedaż naszych prac, możemy liczyć na większe procentowe zarobki od jednego zdjęcia. Jednak, zwłaszcza na początku naszej przygody ze zdjęciami stockowymi, najlepiej umieścić nasze prace w kilku bankach równocześnie, aby zwiększyć szanse dotarcia do większej liczby odbiorców i zmaksymalizować nasze zyski.
Przed właściwym przyjęciem zdjęć do sprzedaży większość banków zdjęć poprosi nas o przesłanie kilku zdjęć, aby ocenić, czy umiemy robić dobre zdjęcia, które mają szanse się sprzedać. Przesłane przykładowe zdjęcia winny być naprawdę dobrej jakości, ostre i odszumione.
Jeżeli na zdjęciu znajduje się chociaż jedna twarz, to większość banków zdjęć będzie nalegać, aby przedstawić im pisemną zgodę na wykorzystanie wizerunku, podpisaną przez osobę znajdującą się na zdjęciu (lub prawnego opiekuna, jeżeli osoba jest niepełnoletnia). Wtedy bank ma pewność, że zdjęcie może być wykorzystywane bez obaw o potencjalne roszczenia ze strony osób trzecich.
Banki zdjęć zwykle posiadają własną walutę. Najczęściej są to tak zwane kredyty. Stawka za sprzedaż zdjęcia zależy od rozmiaru zdjęcia oraz udzielonej licencji.
Nasze zyski ze sprzedaży zdjęć zależeć będą od ich jakości, kompozycji, tematyki. Zwykle trzeba uzbierać jakąś minimalną kwotę pieniędzy (około stu dolarów), byśmy mogli dostać pieniądze na konto. Płatności dokonywane są poprzez popularne serwisy do płatności online. Przyda się konto, w którym nie są pobierane opłaty za przelewy z zagranicy.
Nastawmy się na to, że w początkowym okresie nie zarobimy nic, albo prawie nic. Obecnie ilość oferowanych zdjęć poprzez banki zdjęć jest przeogromna. Kluczem do sukcesu jest rozwój naszych umiejętności, ciągła analiza rynku i kierunków, w których podąża, szukanie nietuzinkowych pomysłów na zdjęcia oraz nieustanne powiększanie bazy zdjęć w naszym portfolio.
Wiodące banki zdjęć
Jest dużo banków zdjęć dostępnych w sieci i ciągle pojawiają się nowe. Poniżej przedstawiam kilka z nich, które zasługują na szczególną uwagę i są wiodące:
-
Dreamstime: chwali się, że ma już ponad 90 milionów zdjęć stockowych i największą na świecie społeczność fotografii stockowej, 23 miliony użytkowników. Zdjęcie można pobrać już za niecałą złotówkę. Na stronie udostępniane są również zdjęcia do darmowego pobrania. Dreamstime to jeden z najlepszych, największych i bardzo przyjazny użytkownikom bank zdjęć z prowizjami na rozsądnym poziomie,
-
ShutterStock: to jeden z najbardziej znanych banków zdjęć i multimediów, obejmujących: obrazy, zdjęcia, wektory, ilustracje, klipy wideo, filmy i muzykę. Jak sami się reklamują, są globalnym miejscem dostępnym w 21 językach, obsługą 9 walut i ponad 1,8 mln klientów z ponad 150 krajów. Oferują ponad 340 milionów obrazów, a każdego dnia dodawane jest ponad 200 000 kolejnych. Oferują także 9 milionów stockowych klipów wideo, z czego 2 miliony w rozdzielczości 4K. Aby stać się aktywnym twórcą serwisu Shutterstock, będziesz musiał na początku przesłać kilka ze swoich najlepszych zdjęć, obrazów jpeg lub eps, lub kilka klipów wideo jako swoje pierwsze zgłoszenie. Treści, które przesyłasz, zostaną ocenione przez zespół ekspertów. Kiedy Twoje pierwsze treści zostaną ocenione, Twoje konto stanie się w pełni aktywne i będziesz mógł bez ograniczeń przesyłać wszystkie rodzaje plików.
-
IstockPhoto: wyróżniający się pod względem jakości obrazu, należący do największych banków zdjęć. Serwis iStock należy obecnie do rodziny spółek Getty Images. Oferuje gotowe do użytku zdjęcia, ilustracje, grafiki wektorowe oraz filmy.
-
Adobe Stock dawna Fotolia: honorarium od prac fotograficznych i wektorowych oraz ilustracji sprzedawanych w Adobe Stock wynosi 33% kwoty zapłaconej za pracę przez nabywcę. W przypadku prac wideo honorarium wynosi 35% ceny zakupu. Cena ta zależy od planu subskrypcyjnego klienta oraz rodzaju pracy. Gdy Twoje honoraria osiągną co najmniej 25 $, możesz wysłać zlecenie wypłaty w serwisie PayPal, Payoneer lub Skrill.
-
Depositphotos: należy do wiodących serwisów fotografii stockowej. W swojej bibliotece zawiera ponad 184 miliony plików, w tym zdjęcia wysokiej jakości, grafiki wektorowe, filmiki. Mają też swoje biuro w Warszawie. Zarobki kształtują się w granicach 0,3 – 37,4 $ za zdjęcie i 4,3 – 71 $ za film.
-
123 Royalty Free: to jedna z największych agencji fotografii stockowej. Posiada ponad 110 milionów materiałów.
-
BigStockPhoto: oferuje ponad 100 milionów zdjęć i ilustracji. W 2009 roku firmę BigStockPhoto nabyła firma Shutterstock. Do 2010 roku działali pod nazwą BigStockPhoto.
-
Alamy: kolejny prężnie rozwijający się serwis ze zdjęciami stockowymi, grafiką wektorową, filmami. Chwalą się, że posiadają ich już ponad 225 milionów. Jest to jeden z droższych serwisów, gdyż ceny u nich zaczynają się od 9,99 EUR.