Pasywne dochody (przychody) i źródła ich uzyskania

  • Dochód pasywny to według Wikipedii dochód bez stałego angażowania własnej pracy i otrzymywany jest wtedy, gdy raz wykonana praca (akcja, działanie) przynosi zyski, przez określony czas.

Są to więc pieniądze, które otrzymujesz regularnie przez dłuższy czas, za coś, co już zrobiłeś i nie musisz na to dalej stale pracować, dzięki raz wykonanej pracy lub zainwestowanym środkom finansowym.

Dochód pasywny nie jest wynalazkiem naszych czasów. Wcześniej nazywany był dochodem rentierskim. Uzyskiwali go z reguły zamożni ludzie (arystokracja) z tytułu wynajmu posiadanego majątku (nieruchomości, ziemia, ruchomości np. statki, kapitał pieniężny).

Obecnie istnieje bardzo dużo sposobów na uzyskanie dochodów (przychodów) pasywnych. Każdy sam powinien wybrać te, które mu najbardziej pasują. Najlepiej oczywiście nie ograniczać się jedynie do jednej metody zdobywania dochodu pasywnego. Zwłaszcza na początku nie należy się jednak zbytnio rozpraszać i lepiej skupić się na najwyżej dwóch, trzech sposobach zdobycia dochodów pasywnych.

Źródła dochodów pasywnych

Pasywne dochody mogą generować wszelkie aktywa, nie tylko środki finansowe. Poniżej przedstawiam jedne z podstawowych źródeł dochodów pasywnych.

Źródłami dochodu pasywnego najczęściej mogą być:

  • odsetki od lokat, obligacji, środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowych (oszczędności),
  • dywidendy z posiadanych akcji,
  • (inwestycje kapitałowe (giełda, forex, akcje, opcje, instrumenty pochodne, fundusze inwestycyjne),
  • programy partnerskie (afiliacyjne),
  • dochody z wynajmu posiadanych nieruchomości bądź ich części (np. pokoje),
  • dochody z praw autorskich, licencji, patentów, tantiem,
  • rezygnacja z niektórych wydatków,
  • sprzedaż własnych produktów, najlepiej w postaci niematerialnej (cyfrowej), takich, jak np.:
    • książki (ebooki, audiobooki),
    • programy komputerowe, aplikacje na smartfony,
    • muzyka,
    • filmy,
    • zdjęcia (banki zdjęć – microstock),
    • kursy,
  • prowadzenie bloga (strony www) i sprzedaż na nim własnych produktów, zarabianie na reklamach (np. Google AdSense) bądź na współpracy z firmami (sponsorowane wpisy, reklama),
  • posiadanie dochodowej firmy, którą zarządza zatrudniona kadra managerska lub wspólnik,
  • dochody z marketingu sieciowego (MLM – Multi Level Marketing),
  • emerytura, renta.

Nie są to przeważnie czyste dochody pasywne. Zwłaszcza na początku, gdyż wymagają z reguły zaangażowania pewnej pracy, a często i środków pieniężnych. Tak jest np. przy założeniu i prowadzeniu bloga, czy w przypadku napisania wydania samemu książki lub kursu.

Bardzo trudno jest wygenerować dochód w 100 % pasywny, który byłby stałym źródłem pieniędzy przez długi czas i nie wymagałby już z naszej strony żadnej pracy i uwagi. Z reguły trzeba go potem regularnie doglądać, analizować, poprawiać, żeby nie zniknął. Nie jest to również dochód szybki do uzyskania.

Tworząc swoje źródła pasywnych dochodów (przychodów), najwięcej czasu, pracy i niejednokrotnie pieniędzy poświęcimy na samym początku ich generowania. Przykładowo, najpierw musimy kupić mieszkanie, niejednokrotnie je wyremontować i wyposażyć, a dopiero później, gdy znajdziemy już najemców, możemy uzyskiwać dochody z wynajmu tego mieszkania. Jest to dodatkowo przykład dochodu, który nie jest w pełni pasywny, ponieważ musimy choćby raz na jakiś czas (np. co miesiąc) sprawdzić, czy najemca wpłacił nam czynsz w umówionej wysokości, opłacić swój czynsz i faktury za energię.

W stosunkowo krótkim czasie trudno jest wypracować sobie dochód pasywny w takiej wysokości, aby był on głównym źródłem utrzymania. Może jednak z powodzeniem stać się dodatkowym źródłem dochodów i uzupełnieniem domowego budżetu, czy też źródłem pozyskania kapitału do swojego prywatnego funduszu emerytalnego.

Kluczem do sukcesu przy tworzeniu dochodów pasywnych jest konsekwencja i wytrwałość w działaniu. Zazwyczaj potrzeba kilku lat systematycznej pracy, aby pasywne dochody były na zadowalającym poziomie i aby udało się nam w ten sposób zbudować swoją wolność finansową. Im jednak wcześniej zaczniemy, tym lepiej i tym szybciej mamy szanse stać się osobami niezależnymi finansowo.

Naszym celem w zakresie finansów winno być osiągnięcie wolności finansowe. Pojawi się ona, gdy zdobędziemy aktywa, które wygenerują dochody pasywne, przekraczające nasze wydatki, składające się na koszy naszego życia.

I na koniec tego wpisu ciekawa myśl, którą znalazłem w internecie:

„Jeśli chcesz dostawać pieniądze bez pracy, musisz najpierw nauczyć się pracować bez pieniędzy.”

2 thoughts on “Pasywne dochody (przychody) i źródła ich uzyskania”

  1. Hej! Co jakiś czas szukam nowych blogów o dochodach pasywnych, czyli o tematyce która mnie bardzo interesuje. Mam nadzieję, że wkrótce opublikujesz nowe, ciekawe wpisy. Podziel się swoimi doświadczeniami w generowaniu takich dochodów. Pozdrawiam!

    1. Cześć,
      Dzięki za komentarz. To pierwszy komentarz na tym blogu 🙂
      Jak na razie ciężko mi idzie pisanie nowych wpisów. Pomysły są, ale idzie też o formę i o jak najbardziej merytoryczną zawartość.
      Wkrótce będą nowe wpisy, a jeśli idzie o moje doświadczenia, to niestety są jeszcze niewielkie.
      Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.