Podstawowe zasady sukcesu w prowadzeniu bloga

Prowadzenie bloga może być jedną z ciekawszych form zdobywania dochodów (przychodów) pasywnych.

O tym, że jedne blogi zdobywają dużą popularność i co za tym idzie oglądalność, a inne nie, decyduje kilka podstawowych czynników. Moim zdaniem zaliczyć do nich można głównie:

  • prowadzenie bloga o tematyce, którą naprawdę się interesujemy,
  • regularność pisania i publikowania wpisów na blogu,
  • dbanie o odpowiednią merytoryczną jakość tych wpisów,
  • stałe prowadzenie działań marketingowych, reklamujących nasz blog.

Prowadź bloga o tematyce, która naprawdę cię interesuje.

Jest to jeden z podstawowych warunków sukcesu w prowadzeniu bloga, który ma mieć dużą oglądalność. Nasze zainteresowania i hobby są bardzo dobrą tematyką bloga. Jeśli się czymś naprawdę interesujemy, to chętniej zdobywamy nową wiedzę na dany temat. Zaczynając prowadzenie bloga z dziedziny, która nas ciekawi już na starcie posiadamy pewną, często też niemałą wiedzę na dany temat. Możemy wtedy stosunkowo szybko napisać i opublikować pierwszych kilka, kilkanaście wpisów. Łatwiej też jest nam się zmobilizować do w miarę stałego prowadzenia bloga i dodawania nowych wpisów.

Regularnie pisz i publikuj wpisy na blogu.

Sam jak widać mam niestety jeszcze spore problemy z regularnym publikowaniem nowych wpisów na tym blogu, ale próbuję się poprawić 🙂

Lepiej jest publikować mniej wisów na blogu i regularnie, niż kilka wpisów niemal jednocześnie, ale w dłuższych odstępach czasu. Jeśli wpadniemy w swój stały, nie za rzadki rytm, mamy większe szanse na pozyskanie wiernych czytelników naszego bloga.

Pomoże to również w uzyskaniu wyższych pozycji w wyszukiwarkach, które premiują żyjące blogi, stale wzbogacane o nowe wpisy.

Ustal sobie realną ilość tygodniowych, czy miesięcznych wpisów i staraj się to realizować. W miarę możliwości dobrze jest też wybrać sobie konkretny dzień lub dni tygodnia, a nawet godzinę kiedy będziesz publikował nowe posty na swoim blogu. Pomoże to twoim czytelnikom śledzić nowe wpisy na blogu. Ne każdy lubi zapisywać się na newsletter.

Ja założyłem sobie, że na początek będę publikował jeden wpis tygodniowo, ale jak na razie daleko mi do realizacji tych ustaleń. Między innymi dlatego, że staram się, aby moje posty były jak najbardziej merytoryczne, ponieważ regularnie publikując nowe wpisy nie można zapomnieć o ich jak największej jakości dla potencjalnego czytelnika bloga.

Jeśli piszemy o tym, co nas naprawdę interesuje, pasjonuje, to dużo łatwiej jest nam wyrobić w sobie nawyk stałej publikacji nowych wpisów i aktywności na blogu.

Dbaj o odpowiednią merytoryczną jakość wpisów na blogu.

W prowadzeniu bloga najważniejsza jest jednak jakość wpisów. Lepiej żeby posty były publikowane rzadziej, ale na odpowiednim merytorycznie poziomie, niż często, ale słabe jakościowo. Czas i tak zweryfikuje jakość wpisów na blogu.

Tym, co przyciąga nowych czytelników na bloga jest jego zawartość. Musi być na odpowiednim poziomie, aby zainteresować internautów i sprawić by zostali dłużej na blogu. Aby stali się jego stałymi czytelnikami. Wyszukiwarki również analizują i uwzględniają na swoje potrzeby czas, jaki spędzają internauci na poszczególnych stronach. Ma to istotny wpływ na ich ocenę danego postu i całego bloga.

Internauci też chętniej udostępniają link do ich zdaniem wartościowego wpisu.

Nie można również zapominać, że w dobie Internetu wszystko co opublikujemy staje się w zasadzie nieśmiertelne i może być trudne do całkowitego usunięcia. Zwłaszcza po dłuższym czasie. Słabe wpisy mogą więc rzutować na naszą reputację. Szczególnie, gdy publikujemy pod swoim nazwiskiem.

Nie zapominaj o stałej reklamie swojego bloga.

Mimo, że jak to już napisałem, dobra treść obroni się sama, to dobrze jest ją jeszcze zareklamować, np. w mediach społecznościowych, na zbliżonych tematycznie forach. Przyspieszy to jej szerszą obecność w internetowych mediach, co będzie miało wpływ na szybsze gromadzenie stałych czytelników naszego bloga.

Wykreowanie bloga, sprawienie, że stanie się rozpoznawalny spośród innych blogów zajmie sporo czasu. Będzie to następowało powoli, małymi kroczkami, w miarę kolejnych wpisów i działań marketingowych.

Działania marketingowe winny polegać zwłaszcza na regularnym:

  • zostawianiu komentarzy na innych blogach, zwłaszcza o zbliżonej tematyce (wraz z linkiem do Twojego bloga),
  • udzielaniu się na forach tematycznych, również z linkiem w stopce do Twojego bloga,
  • i naturalnym budowaniu linków przez dodawanie kolejnych wpisów (w miarę ich publikowania na blogu) do mediów społecznościowych typu: Facebook, YouTube, Twitter, Pinterest, Instagram, LinkedIn, Twitter, GoldenLine i inne.

Gdy już stworzymy większą bazę wpisów na naszym blogu i zaczniemy osiągać pierwsze pasywne dochody z prowadzenia bloga, możemy się również wspomóc np. systemem reklamowym Google AdWords. Należy to jednak robić ostrożnie. Ciągle analizując uzyskane efekty (wzrost liczby odwiedzin bloga, wzrost dochodów), aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

Na koniec pozostaje mi życzyć Wam i sobie wystarczającej cierpliwości, regularności i pasji w prowadzeniu bloga.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.